logo

НАШІ ГРОШІ – Телевізійний ринок України має ознаки колективної монополії – понад 70% ділять чотири «олігархічні» групиЧастка чотирьох гравців на ринку телебачення сягає 75%, що дозволяє говорити про структурні ознаки колективної монополії, однак, є недоцільним регулювання збиткового телеефіру, коли недоторканими залишаються «прибуткові монополії» олігархів-контролерів ТБ. Про це написала у «Бізнес.Цензорі» колишня держуповноважена АМКУ Агія Загребельська.


Різноманітність власників ЗМІ – передумова для плюралізму думок, переконана Загребельська. Натомість, протягом останніх десяти років телеефір в Україні поділений між чотирма групами, фактичними власниками яких є олігархи. Станом на 2018 рік йдеться про розподіл між ними 75% телеефіру.


«Згідно методики АМКУ, якщо частка чотирьох або п’яти гравців на ринку перевищує 70%, то ми спостерігаємо структурні ознаки колективної монополії», – пояснила нещодавно звільнена з АМКУ Загребельська.У матеріалі також зазначається, що однією з аномальних особливостей цього телевізійного ринку є його тенденційна збитковість. А отже, власники субсидують збитковий напрямок бізнесу за рахунок інших прибуткових бізнесів групи.


У відповідь на питання «яким є ринковий інтерес для таких дій олігархів?», Загребельська наводить варіанти відповідей:


  • Якщо збиткові телеканали фінансуються за рахунок прибутків з монопольних ринків, за певних умов це може розглядатись як зловживання монопольним становищем на ринках, які “годують” телебачення (“ціновий ЗМС”);
  • Наявність телеканалів може розглядатись як додатковий елемент ринкової влади групи на “бюджетоутворюючих” ринках або інструмент, за допомогою якого здійснюється регуляторне захоплення державних органів (докладніше – трохи нижче).
  • Збиткові телеканали можуть використовуватись як перевага у недобросовісній конкуренції на ринках, де група веде конкурентне змагання, завойовуючи долю ринку або усуваючи з ринку конкурента.


«Монополія на важливих для держави ринках + монополія в медіа = небезпечна суміш, однак олігархи – це тимчасова проблема, а телебачення суворим регулюванням можна знищити», – продовжила думку Загребельська.Вирішенням проблеми, йдеться у тексті, лежить в основі зачарованого кола «монопольний ринок-олігарх-телеканал-монопольний ринок».


«Розривати його треба в основній ланці – там, де олігархи «добувають» надприбутки, яких вистачає на утримання неконкурентоздатного телебачення», – вважає Загребельська.Від «Наших грошей»


За даними агенції «Nielsen» у 2009-2018 роках сумарна частка найбільших телеканалів з кожної «олігархічної» медіагрупи становила стабільні 50-60%. У тексті Загребельської йшлось про 70%, які належать всім телеканалам цих груп.Нагадаймо, «1+1» належить Ігорю Коломойському, ТРК «Україна» – Рінату Ахметову, «Інтер» – Дмитру Фірташу і Сергію Львочкіну, СТБ, «Новий канал» та ICTV – Віктору Пінчуку.


Джерело статті: “http://nashigroshi.org/2019/07/17/televiziynyy-rynok-ukrainy-maie-oznaky-kolektyvnoi-monopolii-ponad-70-diliat-chotyry-oliharkhichni-hrupy/”

На нашем сайте вы всегда можете найти ежедневно обновляемые актуальные новости со всех регионов странны, без субъектива и политической ангажированности. Среди основных рубрик нашего сайта, которым мы отдаём предпочтение стоит выделить новости экономики, новости политики, новости строительства и недвижимости.