logo

У пошуках гетьманських скарбів

У пошуках гетьманських скарбів

У першому фільмі проекту "Україна. Повернення своєї історії" з допомогою науковців і новітніх технологій ми відтворили обличчя шведської принцеси Інгігерди. На це знадобилось багато часу, тож результат ми отримали вже перед прем’єрою стрічки. У другому фільмі ми довго чекали на результати ДНК аналізу нащадків Ярослава Мудрого з лабораторії в Данії, які в підсумку вразили всіх настільки, що довелося переписувати сценарій стрічки. Та коли ми з командою почали розслідувати зникнення козацьких клейнод для третього фільму — "Скарби нації", — зрозуміли, що таємниці, які живуть в давніх архівах й документах минулих століть, можуть розповісти більше, ніж результати високотехнологічних досліджень.

Обов’язковий та один із найголовніших етапів роботи над історичним проектом — перевірка фактів на достовірність в результаті аналізу всіх можливих джерел. Часто доводиться відкривати папки, зашиті зберігачами архівів понад сто років тому, до яких не торкалася рука жодного дослідника.

Ми зрозуміли, що таємниці, які живуть в давніх архівах й документах минулих століть, можуть розповісти більше, ніж результати високотехнологічних досліджень

Та іноді можна тижнями сидіти в архівах і бібліотеках, пошукаючи інформацію, а потім виявиться, що вона лежить на поверхні. Просто не завжди українські історики чи місцеві краєзнавці готові ділитися цією інформацією телефоном чи в листуванні. Спочатку їх відлякує слово "телебачення". Думають, що до них знову приїдуть екстрасенси.

Анонсую історію, яка нас надзвичайно вразила. Можливо, для когось це буде новиною, але українським президентам під час інавгурації вручають булаву, яка не має відношення до жодного з українських гетьманів. Під час нашого розслідування стало відомо, що історія зникнення гетьманських булав і їхніх символів влади губиться в століттях історії. Якщо жодному історику до сьогодні ще не вдалося з’ясувати, куди поділися головні цінності української держави, то як нам, документалістам, розв’язати цю козацьку таємницю?

За одним із міфів, приміром, булава гетьмана Хмельницького зберігається у Варшаві. Коли ми вперше зв’язалися з істориками Музею Війська Польського, вони з ентузіазмом поставилися до наших запитань про булаву і повідомили, що розкажуть про неї те, чого зазвичай не говорять українські дослідники. "Вікіпедія", до речі, і сьогодні пише, що булаву Богдана Хмельницького можна побачити в Польщі. Але дослідники з Варшави розповіли, що це лиш нічим не підтверджені домисли істориків.

Під час зйомок фільму "Скарби нації" ми також дослідили місце поховання Богдана Хмельницького в Суботові. Кожна друга місцева легенда говорить про скарби гетьмана, заховані в підземеллях навколо церкви-усипальниці, що зображена на п’яти гривнях. Місцеві кажуть, що там, де скарби гетьмана, і його булава. Коли ми приїхали з ознайомчою експедицією в Суботів, нам показали тріщину, яка утворилася в асфальті біля церкви, і розповіли, що в радіусі трьох метрів від неї просідає і провалюється земля.

Тут вам всі ознаки того, що під тріщиною проходить тунель. Наступного разу ми приїхали в Суботів з геологом і його обладнання показало наявність тунелю, щоправда пробратися туди на момент нашого дослідження було неможливо, бо він засипаний. Оскільки це територія національного заповідника, потрібно мати спеціальні дозволи, аби щось там розкопувати. Фільм ще не вийшов в ефір, а чутки про наше відкриття швидко поширилися серед науковців та істориків.

Цього року в Суботів вже збирається ціла наукова експедиція зі всіма дозволами для повномасштабних археологічних досліджень території навколо церкви-усипальниці. І це не вперше, коли дослідження, ініційовані нами у фільмах, мають резонанс і своє продовження. Відбувається це і завдяки підбору експертів, які беруть участь у фільмі. Зазвичай це авторитетні дослідники в своїй галузі, тож якщо не прочитати монографію кожного з них на 400 сторінок перед тим, як запропонувати участь у зйомках, можна й не пробувати до них телефонувати.

На період зйомок ми перетворюємося фактично на особистих менеджерів кожного з залучених експертів. Потрібно узгоджувати їхній особистий графік, коригувати з планами зйомок і графіком локацій, де буде відбуватися знімання. З іноземними експертами і локаціями перемовини можуть йти місяцями.

Цього року нам вдалося домовитися про інтерв’ю з відомим професором історії з США Шоном МакМікіном. Він близько десяти років розслідував фінансові афери більшовиків і розкрив у фільмі правду про те, що сталось зі скарбами, які більшовики викрали в Україні. Шон МакМікін зараз популярний завдяки тому, що йому вдалося попрацювати з маловідомими документами в закордонних і російських архівах, які стосуються економічної діяльності більшовиків.

У 1920-1930-ті роки більшовики вивозили з України до Москви цінні речі, серед яких були і символи влади українських гетьманів. Частину вивезеного вони продавали за кордон, а найцінніші речі залишили в своїх сховищах. Діяльність більшовиків була засекречена в СРСР. Під грифом "цілком таємно" ця інформація залишається і в сучасній Росії. Нам вдалося залучити до фільму також двох авторитетних українських дослідників, які вже понад 20 років опрацьовують цю тему.

Фотогалерея Телеканал "1+1" знімає продовження документального фільму "Україна. Повернення своєї історії" (5 фото)

  • Кількість переглядів 2084
  • Facebook 1
  • ВКонтакте
  • Google+
  • Twitter 1
  • Telegram

Після здобуття Україною незалежності вони в різний час їздили до Москви, щоб дослідити документи, пов’язані з вивезенням цінностей. Обом українським дослідникам в Москві відмовили видати такі архівні документи. І це при тому, що вони їздили в різний час і в різні архівні установи. Ми стали наступними, хто звернувся у Москву з запитом на інформацію про долю українських цінностей і теж отримали відмову. Хоча на момент нашого запиту ми вже мали пакет архівних документів, які засвідчують незаконність переміщення одного гетьманського клейноду з Києва до Москви у 1930-х роках.

Робота над проектом "Скарби нації" довела, що як би не приховували і не маскували історію, правда все одно розкриється.

Прем’єра фільму на 1+1 відбудеться 19-го січня о 20:15, до 100-річчя з дня Акту Злуки — політико-правового об’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки в єдину соборну державу. Історико-документальна стрічка є третьою із циклу "Україна. Повернення своєї історії".

Фільм "Скарби нації" присвячений героїчній добі українського козацтва. Автори проекту розшукують гетьманські клейноди й документи, що засвідчують самостійність України і допоможуть остаточно поставити крапку в стосунках із Росією.


Джерело статті: “https://tsn.ua/blogi/themes/culture/u-poshukah-getmanskih-skarbiv-1279047.html”

На нашем сайте вы всегда можете найти ежедневно обновляемые актуальные новости со всех регионов странны, без субъектива и политической ангажированности. Среди основных рубрик нашего сайта, которым мы отдаём предпочтение стоит выделить новости экономики, новости политики, новости строительства и недвижимости.